Základní škola a Mateřská škola Bernatice

Družina

5. 4. 2023 jsme si připravili velikonoční tvořivé dílny. Děti si vyzkoušely barvení vajíček v rýži, tvoření nazdobené velikonoční kytice, zajíčka ze dřeva, slepičky a další dekorace, kterými si dozdobily své domovy v období Velikonoc.

V pátek 12. 5. jsme navštívili autoservis, už víme jakou práci má automechanik. Potom jsme si zahráli hru „Jak to chodí u zvířátek“. Už víme, které maminky se o svá mláďátka starají a které ne. Podařilo se nám správně vyluštit křížovku a menší děti našly správnou cestu z bludiště pro slepičku Pipku. Nakonec jsme si vyrobili přáníčka pro své maminky.

26. 5. jsme se s družinou zašli podívat na Rodinnou farmu v Bernarticích. Nejvíce se nám líbila zemědělská technika, zvláště si každý vyzkoušel ježdění traktůrkem a mohl zorat kousek pole. Na závěr jsme si pochutmali na čerstvé mrkvičce a kedlubnách přímo ze záhonu a výborných pečených bramborách s kečupem. Natěmi ze zeleniny jsme ještě nakrmili kozy.

6. 6. Uspořádali jsme společný piknik v trávě. Nachystali jsme si občerstvení k jídlu i k pití a také několik netradičních her pro pobavení. Piknik se nám velmi podařil a určitě si ho někdy zopakujeme.

V červnu jsme uspořádali několik turnajů, aby si děti mohly porovnat svou zdatnost a šikovnost. Skládali jsme puzzle, hráli pexeso a také jsme změřili síly ve stolním fotbálku.

Měsíc září byl pro nás seznamovacím měsícem, jak s novými prvňáčky, tak prvňáčci se seznamovali s novýmí spolužáky a prostředím školy. V družině jsme hráli spoustu seznamovacích her a také proběhly dvě venkovní bojovky. Děti plnily úkoly ve smíšených skupinkách. Využili jsme k tomu krásný prostor obecní zahrady. První byla bojovka s úkoly na lesní téma a ta druhá skřítkovská, spojená s opékáním špekáčků.

Podzimní dny se krátí a máme tady dušičky. Uspořádali jsme strašidelnou bojovku s úkoly pro děti a rodiče, spojenou s tvořením a občerstvením. Strašidelné odpoledne se velmi vydařilo. Děti zvládly bojovku s úkoly dobře a pak se šlo do prostor školy – kde jsme se zahřáli výborným šípkovým čajem. Děti si mohly vytvořit podzimní lampičku nebo strašidýlko na špejli. Rodiče měli čas na popovídání si mezi sebou a ochutnání dobrot z podzimních plodů. Moc děkujeme za účast a taky za bohaté občerstvení, které rodiče přichystali.

Start zimy byl naplno. Sněhová nadílka byla bohatá, i když nevydržela dlouho. Stihli jsme hry na sněhu, stavění sněhuláků, bobování i zimní družinové závody. Doufáme, že sněhová nadílka nebyla tuto zimu poslední.

Na konci dubna k nám přiletěly čarodějnice. Nelenili jsme a přidali jsme se nim. Sešli jsme se v zahradě, kde nás čekaly zajímavé úkoly. Po vyřešení úkolů jsme si opekli špekáčky a ochutnali jsme muffiny s „žabím slizem“. Byla to dobrota. Odpoledne se nám opět vydařilo.

22. 5. jsme uspořádali společný turnaj v Dámě. Účast dětí byla vysoká a radost z výher byla velká. Poražení bojovali statečně, a ani oni neodešli bez odměny.

V kategorii dětí 1. a 2. ročníku se umístil na:

prvním místě – Kuba Woš

druhém místě – Sophinka Suchá

třetím místě – Johanka Chromíková

V kategorii dětí 3. – 5. ročníku byli na:

prvním místě – Kačka Ptáčková

druhém místě – Adam Stolička

třetím místě – Marťa Osmančík

Všem vítězům gratulujeme.

6.6. 2024 Počasí nám přálo, a tak jsme si připravili piknik v trávě. Společně jsme s dětmi připravili výborné občerstvení – byla pizza, tortilly, meloun, hroznové víno i pití. Piknik jsme zahájili netradičními soutěžemi družstev a po občerstvení jsme hráli další hry. Užili jsme si spoustu legrace.

13.6. jsme do družiny pozvali všechny páťáky, kteří dříve chodili do družiny. Ti vytvořili týmy s menšími dětmi a vydali se do terénu. Za úkol měli vypátrat pachatele, který ukradl dort z narozeninové oslavy. Možných pachatelů bylo deset, ale jenom jeden byl ten pravý. Jednotlivé ukryté indície byly zdárně nalezeny, a pak přišla na řadu mravenčí práce detektiva. Vyřadit pachatele, kteří dort ukrást nemohli. Nakonec se všem týmům podařilo najít správného zloděje. Odměnou na konci hry byl pro všechny osvěžující jahodový nanuk a páťáci dostali praktický diář na nový školní rok.

  Prosím čekejte...